Zakłady bukmacherskie – podobnie jak gry na automatach czy poker to źródło nie tylko bardzo dobrej rozrywki, ale i ryzyko jakie wiąże się zatraceniem granicy pomiędzy zabawą a zjawiskiem uzależnienia od hazardu.
Czym jest uzależnienie od hazardu?
Rejestrując się w serwisach umożliwiających grę na pieniądze – oczywiście tych legalnych, działających w Polsce na mocy zezwolenia Ministerstwa Finansów warto mieć świadomość czym jest hazard i jakie mogą być skutki braku odpowiedzialnej gry. Obstawianie zdarzeń sportowych to z pozoru zwykła rozrywka, dla wielu nawet sposób na osiąganie regularnych, dodatkowych dochodów – jednak pokusa zarobienia szybkich, łatwych pieniędzy potrafi być zgubna, zwłaszcza jeśli trafi na podatny grunt.
Uzależnienie od hazardu jest bowiem trudne do wykrycia, szczególnie dla osób postronnych (nawet najbliższej rodziny czy znajomych osoby uzależnionej). W przypadku alkoholizmu czy narkomanii mamy bowiem do czynienia z widocznymi gołym okiem skutkami choroby, natomiast w przypadku hazardu często z zewnątrz nie widać żadnych objawów, sam uzależniony zwykle nie zdaje sobie nawet sprawy ze skali swojego problemu lub też podświadomie go wypiera.
Czy jestem już uzależniony?
Jak zatem rozpoznać moment, w którym powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza? Generalnie rzecz ujmując hazard jest niegroźny do momentu, w którym rzeczywiście traktujemy go jako rozrywkę i gramy za tyle ile jesteśmy gotowi stracić (podobnie jak puszczając kupon w lotto podczas kumulacji, mamy cichą nadzieję na wygraną, ale jednak wiemy, że raczej na pewno stracimy tą złotówkę czy dwie).
Uzależnienie od hazardu zaczyna się w momencie gdy przestajemy mieć kontrolę nad swoją grą i z niewinna zabawa jawi się dla nas jako źródło potencjalnego zarobku, szansa na rozwiązanie problemów finansowych, na lepsze życie, na łatwe, szybkie pieniądze. Takie nastawienie to początek drogi donikąd, gdyż w przypadku wygranej – chory uzyskuje potwierdzenie swoich przekonań, w przypadku porażki zaś – następuje trudna do pohamowania chęć „odegrania się”. Wcześnie zdiagnozowany problem z hazardem wymaga pomocy specjalisty i wsparcia najbliższych, problem zdiagnozowany za późno może stać się źródłem tragedii (zaniżona samoocena, depresja, popadnięcie w długi, izolowanie się od otoczenia) i wymaga często leczenia w ośrodkach zamkniętych.
Na co więc warto uważać? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, iż uzależnienie zaczyna się zwykle bardzo niewinnie dlatego bardzo istotna jest świadomość wynikających z niego zagrożeń. Zakłady bukmacherskie, kasyno, czy poker powinny być wyłącznie źródłem chwilowej rozrywki. Jeśli zaczyna być inaczej – należy powiedzieć stop. Graj odpowiedzialnie – nie bój się prosić o pomoc najbliższych.